Start typing to begin your search

Loading results...

{{r.Name}}

{{r.Description}}

Read more

We're sorry, there are no items matching that search

eNews Archive.

– Be Connected. –

Athletics Carnival Results

2019 Interhouse Athletics Carnival

Award Winners

12 Years and Under:      
Second with: 48 Georgina Loughnan T
First with: 80 Anna Park T
       
13 Years and Under:      
Second with: 28 Jane Butler T
  28 Matilda Burton H
First with: 78 Abbey Wardle H
       
14 Years and Under      
Second with: 36 Jessica Rowe D
First with: 100 Zoe Waters D
       
15 Years and Under      
Second with: 49 Holly Willmington H
First with: 57 Lily McGill D
       
16 Years and Under:      
Second with: 47 Alyssa Baker H
First with: 49 Ava Black W
       
Open Division:      
Second with:      
First with: 58 Jordyn Schriek H
  58 Molly Martin H
B. INDIVIDUAL TROPHY WINNERS      
       
The Pollard Cup      
Awarded to the Best Junior Long Jump: Anna Park Age: 12  
First with a distance of: 5.1m    
       
The Dianne Perrott Cup      
Awarded to the Best Senior Long Jump of the day: Shelby Dann Age: Open  
First with a distance of: 4.86m    
       
The Glennie School Sports Supporters Trophy      
Awarded to the Best Triple Jump of the day: Anna Park Age: 12  
First with a distance of: 10.42m    
       
The Altanta Cup      
Awarded to the Best High Jump of the day: Ruby Leicht Age: 12  
First with a height of 1.51m    
       
The Sim Family Trophy      
Awarded to the Best Discus Throw of the day: Jessica Rowe Age: 14  
First with a distance of: 32.72m    
       
The Berthelsen Trophy      
Awarded to the Best Shot Put of the day: Jessica Rowe Age: 14  
First with a record distance of: 12.28m    
       
The Megan White Cup      
Awarded to the Best Javelin Throw of the day: Jessica Rowe Age: 14  
First with a distance of: 30.19m    
       
The Elizabeth Madelin Ted Cup      
Awarded to the Fastest 100m of the day: Molly Martin Age: Open  
With a time of: 12.82s    
       
The Galagher Cup      
Awarded to the Fastest 200m of the day: Molly Martin Age: Open  
First with a time of: 26.57s    
       
The Stirling Trophy      
Awarded to the Best Combined Performance - 1500m & 800m Alyssa Baker Age: 16  
With a time of in the 1500m: 312.77s    
AND a time of in the 800m: 153.19s    
       
The Cheshire Family Trophy      
Awarded to the Fastest 400m of the day: Matilda Leicht Age: 16  
First with a time of: 64.38s    
       
The Interform Relay Cup      
Awarded for the fastest Interform Relay Team (4 x 100m)      
First Place: Year 11    
       
The Graham Carey Marching Cup      
Awarded to the best Interhouse Marching group      
First Place: Webber    
       
The Margaret Brown Cup Points Student House
Awarded to the Overall Athletics Champion for the 2019 Carnival      
       
Second: 80 Anna Park T
First: 100 Zoe Waters D
       
OVERALL HOUSE POINTS FOR THE CARNIVAL      
Position Points House  
Fourth 856 Tufnell  
Third 856 Webber  
Second 1001 Hale  
First 1063 Donaldson  
       
New Records 2019      
Anna Park
12 Years Long Jump with a record of 5.1m
  12
Anna Park
12 Years Triple Jump with a record of 10.42m
  12
Jessica Rowe
14 Years Discus with a record of 32.72m
  14
Jessica Rowe
14 Years Javelin with a record of 30.19m
  14
Jessica Rowe
14 Years Shot Put with a record of 12.28m
  14
       
       

Click here to view the photo gallery.